Manufacturer Part No157S103MX
Order Code1213243
Product Range157 Series
Your Part Number
97 In Stock
Need more?
97 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Php4,095.300 |
| 2+ | Php3,929.600 |
| 3+ | Php3,763.900 |
| 5+ | Php3,598.200 |
| 10+ | Php3,432.500 |
| 20+ | Php3,364.100 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Php4,095.30
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerVISHAY
Manufacturer Part No157S103MX
Order Code1213243
Product Range157 Series
Technical Datasheet
Track Resistance10kohm
No. of Turns1Turns
Track TaperLinear
Power Rating1W
Resistance Tolerance± 20%
Potentiometer MountingServo Mount
Shaft Diameter3.17mm
No. of Gangs1
Adjustment TypeScrewdriver Slot
Shaft Length11.1mm
Temperature Coefficient± 600ppm/°C
Potentiometer TypePrecision
Resistor TechnologyConductive Plastic
Potentiometer TerminalsTurret
Resistor Case / Package-
Product Length27.44mm
Product Width-
Product Height-
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
SVHCNo SVHC (17-Dec-2014)
Product Overview
The 157S103MX is a 10kΩ 1W 1-turn 1-gang servo-mounting precision industrial Rotary Potentiometer with solderable terminals, conductive plastic resistive element and anodized aluminium housing. The rotary potentiometer has ceramic rear lid, stainless steel shaft and nickel-plated brass panel nut.
- Long rotational life
- -55 to 125°C Operating temperature range
Technical Specifications
Track Resistance
10kohm
Track Taper
Linear
Resistance Tolerance
± 20%
Potentiometer Mounting
Servo Mount
No. of Gangs
1
Shaft Length
11.1mm
Potentiometer Type
Precision
Potentiometer Terminals
Turret
Product Length
27.44mm
Product Height
Operating Temperature Max
125°C
No. of Turns
1Turns
Power Rating
1W
Product Range
157 Series
Shaft Diameter
3.17mm
Adjustment Type
Screwdriver Slot
Temperature Coefficient
± 600ppm/°C
Resistor Technology
Conductive Plastic
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C