Manufacturer Part NoSTP3NK90Z
Order Code9803122
Technical Datasheet
Channel TypeN Channel
Drain Source Voltage Vds900V
Continuous Drain Current Id3A
Drain Source On State Resistance4.1ohm
Transistor Case StyleTO-220
Transistor MountingThrough Hole
Rds(on) Test Voltage10V
Gate Source Threshold Voltage Max3.75V
Power Dissipation90W
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max150°C
Product Range-
Qualification-
MSL-
SVHCLead (21-Jan-2025)
Product Overview
- 100% Avalanche tested
- Very low intrinsic capacitance
- Extremely high dV/dt capability
Applications
Industrial, Power Management
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
3A
Transistor Case Style
TO-220
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
90W
Operating Temperature Max
150°C
Qualification
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Drain Source Voltage Vds
900V
Drain Source On State Resistance
4.1ohm
Transistor Mounting
Through Hole
Gate Source Threshold Voltage Max
3.75V
No. of Pins
3Pins