                                                                                                    TRIAC, 8A, 800V, TO-220AB
                                                                                                    On State RMS Current8A
                                                                                                    Gate Trigger Voltage Max1.5V
                                                                                                    Peak Non Repetitive Surge Current80A
                                                                                                    Holding Current Max25mA
                                                                                                    Peak On State Voltage1.55V
                                                                                                    8A
                                                                                                    1.5V
                                                                                                    25mA
                                                                                                    1.55V
                                                                                                    80A