The D16-LMR1-1AB is a single-pole double-throw (SPDT) 16mm momentary Pushbutton Switch with solder terminal, round head and 1NO + 1NC contacts. The 16 series switch has high-grade temperature thermoplastic body. The contact is made from soldering type-silver is standard and socket type-pin with golden plating. Contact housing is moulded in electrical high-grade thermosetting plastic. Each contact block has one double break snap action switching mechanism.
- Momentary switch mode
- >2 million operations Mechanical lifetime
- Silver contacts
- 3mm Operating travel
- 2 to 5N Actuating force depending on number of contact block
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial
Warnings
Technical Specifications
SPST-NO, SPST-NC
Round
8A
6A
Solder
16mm
Momentary
125V
24V