Manufacturer Part NoHDE15PTD
Order Code1071808
Product RangeHigh Density D
Your Part Number
No Longer Manufactured
Product Information
ManufacturerITW MCMURDO
Manufacturer Part NoHDE15PTD
Order Code1071808
Product RangeHigh Density D
Technical Datasheet
D Sub Connector TypeHigh Density
No. of Contacts15Contacts
D Sub Shell SizeDE
Contact Termination TypeSolder
Connector MountingThrough Hole Mount
Contact MaterialCopper Alloy
Contact PlatingGold Plated Contacts
Connector Body MaterialSteel Body
Alternatives for HDE15PTD
2 Products Found
Product Overview
The HDE15PTD from ITW Mcmurdo is a high density series 15 position D sub plug connector with DE shell size. High density series are most versatile connectors. This connector has UL94 V-0 rated thermoplastic insulation.
- Tinned and dimpled steel shell for EMI/RFI shielding
- Copper alloy contacts with hard acid gold plating
- Solder bucket termination
- Standard fixing holes
- High temperature range from -55°C to 105°C
- Current rating of 3A for individual contact (in isolation) at 70°C
- Current rating of 2A for all contacts (simultaneously) at 70°C
- Working voltage of 300V (DC or AC peak)
- Maximum contact resistance of 15mohm
- Minimum insulation resistance of 1000mohm