Manufacturer Part NoDD171N18KHPSA2
Order Code3889190
Also Known AsSP005629622, DD171N18K
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 26 week(s)
Notify me when back in stock
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Php9,814.200 |
| 5+ | Php8,736.900 |
| 10+ | Php8,562.600 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Php9,814.20
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerINFINEON
Order Code3889190
Technical Datasheet
Repetitive Peak Reverse Voltage1.6kV
Average Forward Current171A
Forward Voltage Max1.26V
Diode Module ConfigurationDual Series
Diode Case StyleModule
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max150°C
Forward Surge Current6.6kA
Diode MountingPanel
Product Range-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
1.6kV
Forward Voltage Max
1.26V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
150°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Average Forward Current
171A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins