Manufacturer Part NoCAY16-102J4LF
Order Code
Full Reel2467559
Re-Reel1770133RL
Cut Tape1770133
Product RangeCAY16 Series
Your Part Number
14,335 In Stock
20,000 more incoming. You can reserve stock now
14335 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
| Cut Tape | 10 | Php3.500 | Php35.00 |
| Total Price | Php35.00 | ||
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
| 10+ | Php3.500 |
| 100+ | Php2.200 |
| 500+ | Php1.800 |
| 1000+ | Php1.600 |
| 2500+ | Php1.500 |
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBOURNS
Order Code
Full Reel2467559
Re-Reel1770133RL
Cut Tape1770133
Product RangeCAY16 Series
Technical Datasheet
Resistance1kohm
Network Circuit TypeIsolated
No. of Resistors4Resistors
Resistor Case / Package1206 [3216 Metric]
Resistor TerminalsConvex
Resistance Tolerance± 5%
Voltage Rating50V
Power Rating per Resistor62mW
Temperature Coefficient± 250ppm/°C
Resistor TypeArray
Resistor Technology-
Resistor MountingSurface Mount Device
Terminal Pitch0.8mm
Power Rating63mW
Product Length3.2mm
Product Width1.6mm
Product Height0.5mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
- Convex and concave terminals
- 2, 4 or 8 Isolated elements available
- ±1% and ±5% Resistance tolerance
- 10Ω to 1 megΩ Resistance range
- Power rating is 0.0625W/resistor at 70°C
- Available in ±1% and ±5% tolerance
- Temperature coefficient is resistance (TCR) is ±200ppm/°C
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
Technical Specifications
Resistance
1kohm
No. of Resistors
4Resistors
Resistor Terminals
Convex
Voltage Rating
50V
Temperature Coefficient
± 250ppm/°C
Resistor Technology
Terminal Pitch
0.8mm
Product Length
3.2mm
Product Height
0.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Network Circuit Type
Isolated
Resistor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Resistance Tolerance
± 5%
Power Rating per Resistor
62mW
Resistor Type
Array
Resistor Mounting
Surface Mount Device
Power Rating
63mW
Product Width
1.6mm
Product Range
CAY16 Series
Operating Temperature Max
125°C