Manufacturer Part No4116R-1-102LF
Order Code9355820
Product Range4100R Series
Your Part Number
14,021 In Stock
19,250 more incoming. You can reserve stock now
14021 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Php157.500 |
| 3+ | Php144.300 |
| 5+ | Php131.000 |
| 10+ | Php117.300 |
| 20+ | Php105.500 |
| 50+ | Php93.200 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Php157.50
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBOURNS
Order Code9355820
Product Range4100R Series
Technical Datasheet
Resistance1kohm
Network Circuit TypeIsolated
No. of Resistors8Resistors
Resistor Case / PackageDIP
Resistor TerminalsPC Pin
Resistance Tolerance± 2%
Voltage Rating100V
Power Rating per Resistor250mW
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Resistor TypeNetwork
Resistor TechnologyThick Film
Resistor MountingThrough Hole
Terminal Pitch2.54mm
Power Rating2.25W
Product Length21.97mm
Product Width6.71mm
Product Height4.57mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
SVHCLead (04-Feb-2026)
Product Overview
- Isolated electrical version
- 10000MΩ Minimum insulation resistance
- 200VRMS Dielectric withstanding voltage
- UL94V-0 Flammability rating
- -55 to 125°C Operating temperature range
Technical Specifications
Resistance
1kohm
No. of Resistors
8Resistors
Resistor Terminals
PC Pin
Voltage Rating
100V
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Technology
Thick Film
Terminal Pitch
2.54mm
Product Length
21.97mm
Product Height
4.57mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Network Circuit Type
Isolated
Resistor Case / Package
DIP
Resistance Tolerance
± 2%
Power Rating per Resistor
250mW
Resistor Type
Network
Resistor Mounting
Through Hole
Power Rating
2.25W
Product Width
6.71mm
Product Range
4100R Series
Operating Temperature Max
125°C