Manufacturer Part No3590S-6-103L
Order Code2328059
Product Range3590 Series
Your Part Number
176 In Stock
Need more?
43 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
133 Delivery in 4-5 Business Days(US stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Php1,121.100 |
| 2+ | Php1,068.100 |
| 3+ | Php1,014.700 |
| 5+ | Php961.300 |
| 10+ | Php907.900 |
| 20+ | Php862.300 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Php1,121.10
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBOURNS
Order Code2328059
Product Range3590 Series
Technical Datasheet
Track Resistance10kohm
No. of Turns10Turns
Track TaperLinear
Power Rating2W
Resistance Tolerance± 5%
Potentiometer MountingPanel Mount
Shaft Diameter6mm
No. of Gangs1
Adjustment TypeScrewdriver Slot
Shaft Length20.63mm
Temperature Coefficient± 50ppm/°C
Potentiometer TypePrecision
Resistor TechnologyWirewound
Potentiometer TerminalsSolder Lug
Resistor Case / Package-
Product Length39.22mm
Product Width-
Product Height-
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max125°C
SVHCLead (04-Feb-2026)
Product Overview
- 1000000 shaft revolutions Rotational life
- IP40/IP65 Protection rating
- -40 to 125°C Operating temperature range
Warnings
Technical Specifications
Track Resistance
10kohm
Track Taper
Linear
Resistance Tolerance
± 5%
Potentiometer Mounting
Panel Mount
No. of Gangs
1
Shaft Length
20.63mm
Potentiometer Type
Precision
Potentiometer Terminals
Solder Lug
Product Length
39.22mm
Product Height
Operating Temperature Max
125°C
No. of Turns
10Turns
Power Rating
2W
Product Range
3590 Series
Shaft Diameter
6mm
Adjustment Type
Screwdriver Slot
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Case / Package
Product Width
Operating Temperature Min
-40°C